نگهداری پیانو

بدون شک رایج ترین مشکلی که پیانوی شما با آن مواجه است گرد و غبار میباشد. چنانچه جنس رنگ پیانوی شما پلی استر باشد، این مسئله ملموس تر است. زیرا که پلی استر با ایجاد الکتریسیته ساکن گرد و غبار بیشتری را جذب می کند. این مسئله آن قدر برای شما آزاردهنده است که حتی بعد از تمیز کردن پیانو و گذشت زمان نه چندان طولانی، باز هم پیانوی شما آغشته به گرد و غبار خواهد شد. در نظر داشته باشید همین گرد و غبار بر روی اجزای داخلی پیانو نیز قرار می گیرد و با ترکیب با رطوبت محیط بر روی اجزای داخلی واکنش شیمیایی ایجاد کرده و موجب اکسیده شدن اجزای فلزی و استحاله دیگر اجزای ساز می گردد. بنابراین حتی المقدور از باز کردن در پیانو اجتناب نمائید و چنانچه پیانوی شما از نوع گرند می باشد و اصرار به باز بودن در آن دارید، از کاورهای مخصوص که روی سیمها و صفحه صدای پیانو را می پوشاند استفاده نمائید.

بهترین روش تمیز کردن پیانو دستمال خشکی است که معمولا نمایندگی پیانو در هنگام خریداری پیانو به شما می دهد. چنانچه این دستمال را ندارید یا از بین رفته است، دستمال های مخصوص تمیز کردن تلویزیون های ال سی دی یا ال ای دی مناسب میباشد. دستمال های متفرقه به سبب زبری الیاف موجب آسیب و خراشهای سطحی به رنگ پیانوی شما میشود که بعد از استفاده مداوم این آسیب ها به راحتی در پس زمینه انعکاس نور قابل رویت می باشند. صفحه کلید پیانو به سبب تماس با عرق دست و چربی محلول در آن کثیف میشود. بهترین روش برای تمیز کردن آن دستمال نیمه مرطوبی از جنس ذکر شده درفوق میباشد. توصیه میگردد از اسپری های شیمیایی که به عنوان واکس پیانو شناخته میشوند استفاده ننمائید. این ترکیبات به علت اثرات مخرب شیمیایی موجب آسیب به رنگ پیانو خواهند گردید. در واقع با تکنولوژی های جدید و استفاده از رنگهای فوق مقاوم توسط شرکت های معتبر پیانوساز، استفاده از این مواد جایز نمی باشد. زیرا چنانچه شرایط نگهداری پیانو مطلوب باشد، رنگ آن برای سالهای متمادی جلای اولیه خود را حفظ خواهد کرد. شایسته است که بدانید عمل پولیش در پیانو در واقع لایه برداری از سطح رنگ پلی استر ساز میباشد. بنابراین با هر عمل پولیش ضخامت رنگ پلی استر پیانوی شما کمتر میشود و زیاده روی در این کار موجب از بین رفتن کلی رنگ پلی استر و در معرض آسیب های جبران ناپذیر قرار گرفتن چوب پیانو خواهد شد.

 در نظر داشته باشید به هیچ عنوان سرویس پیانوی خود را به دست افراد غیر متخصص همانند رنگ کارهای مبل و لوازم خانگی نسپارید. کیفیت رنگ پیانو به هیچ عنوان قابل مقایسه با رنگ سایر وسایل خانگی نمی باشد و فرد غیر متخصص به سبب عدم آگاهی ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را به پیانوی شما وارد سازد. خوشبختانه هم اینک افراد متخصصی که تنها ترمیم کننده رنگ پیانو هستند در کشور ما موجود هستند. چنانچه رنگ پیانوی شما به واسطه ضربه دچار خراش یا زدگی شده باشد، آنها با متریال تخصصی و هنر خود قادر به ترمیم ساز به گونه ای هستند که بعد از ترمیم قادر به تشخیص محل آسیب دیده نخواهید بود. این افراد را از نمایندگی های معتبر پیانو بخواهید.

1) اجتناب از پنجره: تلاش کنید پیانوی شما نزدیک پنجره نباشد. کابینت پیانوی شما از چوب ساخته شده و باید از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد. همچنین در کنار پنجره بودن باعث میشود پیانو بیشتردر معرض گرد و خاک باشد و تغییرات دمایی هوا در کنار پنجره بیشتر است. چنانچه هیچ چاره ای به غیر از آن ندارید، حداقل پنجره را با پرده ای ضخیم بپوشانید.

2) از گرما اجتناب کنید: پیانو را از منشا گرما دور نگه دارید. مانند رادیاتور یا باد فن کویل و یا وسایل گرماساز دیگر. ممکن است دما باعث آسیب به رنگ پیانو یا اجزای داخلی پیانو شود که در این صورت صدای پیانوی شما از حالت تعادل خارج میشود. مطمئن شوید هیچ گونه لوله آب گرم در کف یا دیواری که پیانو نزدیک آن قرار گرفته نباشدوپیانو نزدیک شومینه یا دودکش آن نباشد.

3) تغییرات رطوبت و دما: پیانو را در مقابل تغییرات ناگهانی رطوبت و دما محافظت نمایید. بهترین دما برای پیانو همان دمایی است که معمولا شما در منزل خود برقرار میکنید(27-18 درجه سانتی گراد) و بهترین رطوبت نیز %60-50 میباشد.

4) چگونه رطوبت، پیانو را تحت تاثیر قرار میدهد:

نمد، کتان، چرم و اجزای ظریف چوب پیانو که تمامی آنها با دقت یک صدم میلیمتر اکشن پیانو را ساخته اند، تماما نسبت به رطوبت حساس میباشند. رطوبت بیش از اندازه، نمد سرچکشها را تحت تاثیر گذاشته و صدای پیانو غیر متعارف و گرفته میشود. زنگ زدگی سیمها، پین ها و صفحه چدن و چسبندگی صفحه کلید به یکدیگر از دیگر اثرات رطوبت زیاد میباشد.5) از خشکی مفرط هوا بر حذر باشید. رطوبت بیش از اندازه هوا به پیانو آسیب میرساند. اما خشکی بیش از اندازه هوا ممکن است آسیب بیشتری به پیانو وارد نماید. مخصوصا وقتی که این خشکی با دمای بالا یا پایین محیط همراه باشد. چوب و اجزای دیگر پیانو تا حدی در مقابل خشکی هوا مقاومت میکنند. ولی اگر این خشکی شدید و یا طولانی مدت باشد چوب ها، نمد و دیگر اجزای اکشن پیانو ممکن است بیش از اندازه منقبض شوند و در شرایط حاد ممکن است صفحه صدای پیانو ورقه ورقه شده و یا ترک بردارد و باعث شود صداهای اضافی از پیانوی شما به گوش برسد. همچنین قابلیت کوک پیانو نیز تحت تاثیر این مسئله قرار میگیرد. برای اجتناب از این مسئله، بهترین راه حل این است که از گیاهان آپارتمانی دارای برگهای پهن برای ایجاد رطوبت مناسب در اتاق استفاده کنید و یا از وسایل رطوبت ساز مناسبی که در بازار موجود میباشد استفاده نمائید.

6) از تغییرات دمایی شدید بر حذر باشید. وقتی یک اتاق سرد ناگهان گرم شود،در اثر انبساط ناگهانی اجزائ ساز ممکن است به پیانو آسیب وارد شود همچنین افزایش ناگهانی رطوبت (در دمای بالاتر درجه اشباع رطوبت بیشتر میشود) باعث آسیب به سیمها و دیگر اجزای فلزی ساز میشود. در این حالت نمد سرچکشها رطوبت را جذب کرده و باعث گرفتگی صدا و ایجاد صدایی ناصاف از ساز میشود. بنابراین بهترین محل برای نگهداری پیانوها، کنار دیوارهای داخلی خانه میباشد و دیوارهای خارجی که مستقیما پشت آنها در خارج خانه یا اتاق میباشند مناسب نیستند.

7) از قرار دادن اشیا بر روی پیانو خودداری نمائید. اشیا روی پیانو ممکن است به رنگ پیانو و چوب آن آسیب برسانند و یا به علت حالت ارتعاشی موجب تولید صداهای اضافی گردند. گلدان روی پیانو زیباست. ولی ممکن است آب از زیر گلدان جاری شده و موجب آسیب جدی پیانو شود.حتی الامکان از قرار دادن مترونم بر روی ساز نیز اجتناب شود.