ریگلاژ پیانو

ریگلاژ عمل میزان سازی اکشن پیانو می باشد به گونه ای که به حالت استاندارد اولیه کارخانه برگردد. در حدود 9000 قطعه به صورت متوسط در هر پیانو وجود دارد که 4500 عدد از این اجزا قسمت های متحرک اند. 25 الی 30 قطعه با قابلیت تنظیم شدن در هر کلاویه و اجزای اکشن متصل به آن وجود دارد. پیانو طراحی پیچیده ای از اهرم ها و قطعات است که به یکدیگر متصل اند. به احتمال قریب به یقین پیانو پیچیده ترین اسباب مکانیکی در خانه شما است. برای اینکه الزام انجام رگلاژ و سرویس دوره ای پیانو برای شما ملموس تر باشد، به شرایط نگهداری اتومبیل خود رجوع کنید. برای مثال هر سه ماه احتیاج به تعویض روغن دارد. تایرهایش را باید حدودا هر یکصدهزار کیلومتر و همچنین بسته به نوع اتومبیلی که دارید باید شمع ها را عوض نمایید. یا واتر پمپ را تعمیر یا تعویض کنید. لنت های ترمز را عوض کنید یا سیستم ترمز را تعمیر کنید. بعضی از مردم به صورت دوره ای اتومبیل خود را سرویس می کنند تا هیچگاه دچار مشکل ناگهانی نشود. بعضی دیگر هم آنقدر سوار اتومبیل میشوند تا خراب شده و اتومبیل دیگری تهیه نمایند! این قضیه در مورد پیانو هم کاملا صدق می کند. اگر می خواهید پیانوتان سالهای سال به خوبی به شما سرویس دهد، باید به صورت دوره ای مورد بازدید کارشناسان قرار گیرد.

 

اکشن یک پیانوی نو به صورت قابل قبولی در کارخانه رگلاژ شده است. اکشن به تاچ شما بسیار حساس است . تکرار نت ها به سرعت انجام شده و به شما این فرصت را می دهد که بهترین کیفیت و حجم صدا را در کنترل داشته باشید. اما بر اثر گذر زمان، فرسایش بر روی چکشها و اکشن پیانو اثر می گذارد. پیانو همچنان می نوازد، ولی شما کنترل قابل قبولی بر دامنه دینامیکی و شدت صدا نخواهید داشت. تغییر از یک نت به نت کناری محسوس نیست و نتها ممکن است توانایی تکرار شدن سریع خود را از دست بدهند.

پیانویی که بدون سرویس دوره ای، زیاد استفاده شده باشد، اکشن آن اصطلاحا سفت و تنبل شده، یا شل و نامیزان می گردند. سر چکش ها ممکن است فشرده وسخت شده باشند. خفه کن (Damper) ممکن است در جای مناسب خود نباشد. با یک تماس کلاویه، سرچکش ها مکررا بر روی سیمها ضربه بزنند یا اصلا ضربه وارد نکنند. نمد زیر کلاویه ها ممکن است مستهلک شده باشد یا حتی توسط بعضی حیوانات موزی مانند موش یا بید خورده شده باشند. ممکن است کلاویه ها بیش از حد معمول پائین بروند یا اصلا پائین نروند. یا ممکن است کلاویه ها کج شده باشند. تمامی این مشکلات با رگلاژ صحیح پیانو رفع می گردند.

 

توجه نمائید که هیچ قاعده خاصی برای سرویس های دوره ای رگلاژ پیانو وجود ندارد. این امر کاملا به کیفیت  پیانو و میزان نواختن شما بستگی دارد. معمولا پیانوسازهای مطرح دنیا با استفاده از متریال عالی و کنترل کیفی بهینه که شامل قرار دادن پیانو در شرایط تنشی دمایی،رطوبتی و لرزشی می باشد، دوره ی زمانی سرویس های رگلاژ پیانو را تا حد قابل توجهی طولانی نموده اند. اما پیانوسازهای غیر معتبر به سبب استفاده از متریال غیر استاندارد و آسیب پذیر نسبت به دما، رطوبت و لرزش، پیانوهایی تولید نموده اند که دوره ی زمانی رگلاژ آنها بسیار کوتاه بوده و گاهی موجب دردسر و گرفتاری شما می شود.

 

اما در کل به عنوان قاعده ای کلی که از طرف تکنسین های رگلاژ ارائه شده، دوره های رگلاژ پیانو بدین ترتیب می باشد:

 

پیانوی دیواری نو که از آن استفاده معمولی می شود باید سالی یک بار رگلاژ شود که حدود یک ساعت زمان می برد. یک پیانوی دیواری که چندین سال است رگلاژ نشده، بین 4 الی 5 ساعت زمان برای رگلاژ نیاز دارد. یک رگلاژ کامل و اساسی پیانو حدود 10-9 ساعت زمان می برد و ممکن است حتی برای رفع بعضی نواقص آن، زمان بیشتری صرف شود. رگلاژ کامل یک پیانوی گرند ممکن است 16-15 ساعت به طول انجامد.

 

در نظر داشته باشید رگلاژ پیانو امری کاملا تخصصی و دقیق است. بنابراین از سپردن پیانوی خود به دست افراد غیر متخصص جدا خودداری نمایید.