طبقه بندی پیانوهای آکوستیک

آیا کالایی زیباتر از پیانو می شناسید؟ این گفته را وقتی در عمق وجود خود درک می کنید که پیانیست باشید. وقتی به مسافرت میروید دلتنگی شما از نبود پیانوتان شاید کمتر از دوری عزیزانتان نباشد. در هنگامی که بیرون از منزل هستید یکی از عواملی که باعث میشود در اولین فرصت به منزل خود باز گردید پیانوی شما است. در دنیا هیچ چیزی قابل مقایسه با آرامش و لذتی که در نواختن پیانو به شما دست می دهد وجود ندارد. پیانو تنها یکی از اسباب منزل شما نیست. هر چند که بی جان است، گویی ارتباطی معنوی بین شما برقرار است. سازی که بیان گر احساسات گوناگون شما است. شاید همسایه های شما بتوانند تشخیص دهند که شما هنگام نواختن پیانو در چه شرایط روحی خاصی قرار دارید.

توضیحات بالا مقدمه ای بود برا بیان این نکته که خرید پیانو با تمام کالاهای مصرفی که خریداری مینمایید متفاوت است. زیرا که پیانوی شما مسئول انتقال احساسات درونی شما به نحوی شایسته است. در واقع شما شریکی خواهید داشت که بتواند گویای این احساسات باشد. بنابراین باید دوست شایسته ای برای خود انتخاب نمایید. یک دوست الکن و حقیر احساسات شما را به بدترین نحو ممکن انتقال خواهد داد.

باید دعاگوی بارتولومئو کریستوفری، مبدع ساده ترین شکل اولین پیانو باشیم. وی ایتالیایی بود. اما تکامل بعدی پیانو در قرن هجدهم صورت گرفت. بهترین تولید کنندگان پیانو در کشور آلمان شروع به ارائه این ساز با کیفیتی متفاوت نمودند. در ابتدا این ساز در خانه های اشرافی و سالن های اجرا قرار داشت. اما کم کم با تولید انبوه و کاهش قیمت آن سر از خانه های طبقه متوسط در آورد و یکی از اساسی ترین عوامل رشد موسیقی در قرن هجده و نوزده میلادی را سبب شد. از آن دوران تا کنون تکنولوژی ساخت پیانو تغییر فاحشی نداشته است. پیانو کالایی است که تغییرات مد و گذر زمان از ارزش آن نمی کاهد.

پیانوهای آکوستیک به دو زیرمجموعه دیواری (Upright) و رویال (Grand) تقسیم بندی میشوند. تفاوت اصلی این دو مدل پیانو در مکانیسم اکشن آنهاست. به گونه ای که در پیانوهای گرند چکش از زیر به سیمهای افقی ضربه وارد میکند و به سبب جاذبه زمین حرکت چکشها به پایین سریعتر بوده و حالت اهرمی کلاویه ها ملموس تر میباشد. اما در پیانوهای دیواری ضربه چکش به سیمهای عمودی وارد میشود و برگشت کلاویه ها به سبب مکانیسم اهرمی خاص اکشن پیانوهای دیواری است.

طبقه بندی پیانوهای دیواری بر اساس ارتفاع آنها (از کف زمین تا بلندترین قسمت پیانو) بوده و هیچ طبقه بندی جامع ای که مورد تائید اکثریت کارشناسان حوزه موسیقی باشد وجود ندارد. ولی به نظر نویسنده، می توان طبقه بندی زیر را ساده ترین و در عین حال رایج ترین آن محسوب دانست.

 1)پیانوهای اسپینت(Spinet) با ارتفاعی کمتر از صد سانتی متر. اسپینت ها کوتاه ترین سایز پیانوهای دیواری را تشکیل می دهند. این قبیل پیانوها به سبب ارتفاع کمی که دارند جای مناسبی برای قرار دادن کتابچه نت بر روی خود نخواهند داشت و به سبب کوچک بودن بیش از اندازه سیمها، دامنه صدایی محدودی دارند و بدین سبب کم کم از خط تولید بسیاری از پیانو سازهای دنیا حذف شده اند. 

2) پیانوهای کنسول(Console) کمی بلندتر از اسپینت و با ارتفاعی بین صد الی صد و ده سانت می باشند. اوج شکوفایی این دسته از پیانوها در دهه های گذشته در کشور آمریکا رخ داد. تولید کنندگان پیانوی امریکایی این سری پیانوها را با تنوع ظاهری زیادی در طراحی و رنگ به بازار عرضه نمودند. هدف آنها جذب مشتریانی بود که اهمیت زیادی به هماهنگ بودن پیانو با اثاثیه منزل خود می دادند. 

3) پیانوهای استودیو(Studio) پیانویی است که بیشتر در آموزشگاه های موسیقی و استودیوهای ضبط صدا می بینیم و ارتفاع آنها صد و ده الی صد و بیست و یک سانتی متر می باشد و به خاطر صفحه صدای بزرگتر و سیمهای بلندتر به صورت قابل توجهی صدایی بلند تر از پیانوهای کنسول دارند. به نظر نویسنده این رنج پیانوها بهترین انتخاب برای تمرین کردن و لذت بردن از صدای پیانو می باشند. در این رنج پیانوها شما عمده قابلیت های یک پیانوی استاندارد را خواهید داشت.