راهنمای خرید پیانو

بسیاری از هنردوستان و هنرمندانی که به قصد خرید پیانو وارد فروشگاه های ادوات موسیقی می شوند در همان ابتدا خود را در برابر سیل عظیمی از توضیحات،پیشنهادات و نصایح می بینند و همه این ها با وجود مدل ها، اندازه ها، رنگ ها و برندهای متفاوتی که در بازار پیانو دیده می شود پیانو خریدن را به کاری بسیار سخت تبدیل می کند.این در حالی که لحظاتی که برای انتخاب، امتحان کردن و خرید ساز می گذرند جزء لذت بخش ترین لحظات عمر انسان هستند و تمام تلاش من برای نوشتن این مقاله به این دلیل بود که این لحظات را به بهترین شکل ممکن تجربه کنید !

متاسفانه به دلیل جو سنگین فروشگاه ها و تشویق فروشندگان به انتخاب سریع باعث می شود که خریدار بدون توجه به حقایق خریدی را انجام دهد اما هنگامی که پیانو به خانه شما فرستاده می شود، شما شگفت زده خواهید شد و خود را سرزنش خواهید کرد که چرا توجه خود را در لحظات آخر از دست داده بودید.

من در سالهایی که به تجارت و فروش پیانو مشغول بوده ام متوجه این شده ام که خریداران سوال های یکسانی را می پرسند. سوالاتی از قبیل :

با توجه به این که من (یا دختر یا پسر کوچکم) تازه آموختن پیانو را شروع کرده ام چه پیانویی بخرم؟

قیمت یک پیانو مناسب چقدر است؟

آیا بهتر نیست الآن پیانویی با کیفیت و قیمت کمتر بخرم و بعدا اگر پیانو را ادامه دادم ساز بهتری تهیه کنم؟

اختلاف قیمت پیانوها به چه دلیلی است؟

پیانو دیواری بخرم یا گرند؟

پیانو نو بخرم یا دست دوم؟

با پیانو قدیمی که خانه تمرین کنم یا پیانو نویی تهیه کنم؟

آیا این درست است که پیانوهای قدیمی بهتر از پیانوهای جدید هستند؟

از کجا باید بفهمم که یک پیانو قدیمی را رنگ یا تعمیر نکرده اند و به نام نو به من نمی فروشند؟

تفاوت برندهای مختلف در چیست؟

کدام برند بهتر است و آیا پول قیمت بیشتر فقط بخاطر برند است؟

پیانوهای دیجیتال انتخاب خوبی هستند یا خیر؟

نوشته های مختلفی در اینترنت یافت می شود که توضیحات قابل توجهی در مورد خرید پیانو داده است و حرف های زیادی در بازار و در بین دوستان وجود دارد که راهنمای خوبی برای انتخاب پیانو هستند اما این روزها افراد نیاز به یک راهنمایی ساده و کوتاه دارند و این برایشان از هر چیزی با ارزش تر است که خرید خود را در یک روز و با اطمینان کامل انجام دهند.

در این مقاله سعی شده است تمام آنچه که برای خرید یک پیانو لازم است را فرا گیرید تا با اطمینان کامل و با گردشی کوتاه در بازار، پیانو رویای خود را بخرید.

یکی از چیزهایی که ذهن ها را آزرده می کند پیشرفت تکنولوژی و تغییرات در ساخت پیانو است. زمانی کتابی نوشته می شود در مورد این که یک پیانو چطور ساخته می شود و چند وقت بعد پیانویی تولید می شود با مواد اولیه و حتی سازه ی درونی متفاوت و هیچ نوشته ای برای افشای مراحل ساخت یا خوب یا بد بودن آن در دسترس نیست. قصد من توجه به مباحث کلی در زمینه ی ساخت پیانو است که همیشه تکرار می شوند، درست مثل تاریخ که خودش تکرار مکررات است.

برای ساده تر کردن موضوع در نقطه ی شروع من کلیاتی را در مورد صنعت و هنر ساخت پیانو مطرح می کنم. دنیای پیانو نیز مانند دنیای واقعی بسیار پیچیده، پویا و همیشه در حال تغییر است و فقط با تجربه و علم کافی می توان ظرافت ها و استعدادها را تشخیص داد.

راه های زیادی برای دسته بندی پیانوها وجود دارد که اولین آن ها کشور سازنده است : پیانوهای آلمانی، پیانوهای ژاپنی، پیانوهای کره ای، پیانوهای ایتالیایی، پیانوهای اتریشی، پیانوهای چینی و . . .

هر کشور راه و روش خود را برای ساخت پیانو دارد و نتیجه ی آن کیفیت های صدایی، لمسی، ماندگاری و بسیاری از محاسن و معایب مختلف آن هاست.دسته بندی دیگر بر اساس قیمت پیانو است که در اکثر موارد (نه همه ی موارد) مستقیما به کیفیت بر می گردد.روش بعدی از لحاظ ظاهری است : نوع مواد اولیه، طراحی و کیفیت ساخت. و دسته بندی های دیگری که همیشه وجود دارد : به عنوان اسباب خانه، به عنوان ساز مشقی، پیانو غیر حرفه ای، پیانو برای نوازندگی سطح متوسط، پیانو برای نوازندگی پیشرفته، پیانو برای نوازندگی حرفه ای و اجرا و . . .

شما روش انتخاب همه ی این ها در این مقاله خواهید یافت.

 

ادامه دارد . . .