راهنمای خرید پیانو آکوستیک

پیانوهای آکوستیک آکبندی که در بازار فعلی ایران موجودند عمدتا در این کشورها تولید میشوند:

 

1) پیانوهایی که در کشورهای آسیای شرقی تولید میشوند و عمدتا محصول چین  تایوان یا مالزی میباشند

2) پیانوهایی که در کشورهای شرق آسیا و تحت لیسانس یک شرکت ژاپنی یا کره جنوبی تولید میشوند

3) پیانوهایی که در کشور چین وتحت لیسانس یک شرکت معتیر اروپایی تولید میشوند

4) پیانوهای اصل کره ای

5) پیانوهای اصل ژاپنی

6) پیانوهایی که درشرق اروپا(عمدتا جمهوری چک)تولید میشوند

7) پیانوهایی که در یکی از شرکت های معتبر اروپای غربی (عمدتا آلمان) تولید میشوند

در تولید پیانو به همان اندازه که جنبه صنعتی ساخت اهمیت دارد، جنبه هنری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.در نظر بگیرید که کشور ما ساز سنتی ساز "تار" را بهتر از هر کشور دیگری میسازد.چرا؟به این خاطر که ما هنر ساخت این ساز را در دهه های متوالی به دست آوردیم و صنعت هنری سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته است.

حال در مورد ساخت ساز پیانو نیز شرایط به همین ترتیب است.در واقع عمده ترین تفاوت کیفیت ساخت پیانو در کشورهای مختلف – پس از استفاده از مواد اولیه مرغوب - این است که کشورهایی که پیشینه ای در ساخت سنتی پیانو دارند از هنر استادکارانی بهره می برند که ساخت پیانو در نهاد و میراث ارزشمند آنهاست. این افراد بیشتر در اروپا – و عمدتا در آلمان – مشغول به فعالیت هستند.بزرگترین سرمایه هر شرکت هنری کارکنان آن هستند و به این دلیل است که هنر را افراد هستند که خلق می کنند و به هیچ عنوان – مانند تکنولوژی – قابل انتقال نیست.

امروزه کشور چین بزرگترین تولید کننده پیانو در جهان می باشد  و قریب به نیمی از تولید پیانو جهان را به دست گرفته است.در نظر داشته باشید که جمعیت کشور چین حدود 1 میلیارد و 300 میلیون نفر است و به همین دلیل عمده خریداران این پیانوها مردم همین کشور می باشند اما با این حال به دلیل قیمت مناسب این پیانوها توانسته اند بخش زیادی از بازار را - خصوصا در کشورهای در حال توسعه - تصاحب کنند.

پیانوسازهای چینی اغلب با کپی برداری ناشیانه از برندهای مطرح اروپایی مبادرت به تولید پیانوهایی با کیفیت نازل نموده اند و با نامگذاری هایی که مرتبط با موسیقی قرن هجده و نوزده اروپایی می باشند برندهایی را روانه بازار کرده اند که به هیچ وجه حداقل استانداردهای لازم را دارا نمی باشند.مواد اولیه غیر کیفی و ارزانقیمت و همچنین تکنولوژی ساخت غیر حرفه ای و سطح پایین سبب میشود که خصوصیاتی چون صدای ناهنجار،تاچ غیر استاندارد،حجم صدای بسیار ضعیف نسبت به ابعاد (ارتفاع یا طول پیانو)،دوام بسیار کم و کوک رها کردن غیر منطقی راهنماهای شناخت این پیانوها باشند.

پیانوسازهای چینی ادعا دارند که بعضی قطعات پیانوهای آنها از قبیل اکشن،سر چکش ها و یا صفحه صدا و سیم ها از مارک های معروف اروپایی می باشند.باید توجه داشته باشید که این قطعات نیز مانند همه تولیدات دیگر دارای درجا بندی هستند و در اکثر موارد قطعاتی که در پیانوهای چینی استفاده می شوند از رده های پایین تولیدات این مارک ها می باشند.هرچند که در اکثر موارد این مارک ها نیز تنها یکی لیبل هستند و اصلا واقعی نیستند.به همین دلیل است که قیمت این پیانوها پایین می باشد چرا که اگر از قطعات اوریجینال درجه 1 در ساخت آنها استفاده شود مطمئنا قیمت آنها بسیار بیشتر خواهد شد.برای مثال قیمت یک اکشن "رنر" حتی از کل قیمتی که برای خرید یک پیانو چینی هزینه میشود بیشتر است!

چند دههای است که کشور کره جنوبی نیز از جمله  پیانو سازهای دنیا قرار گرفته و با معرفی چند برند توانسته قسمتی از بازار پیانوی جهانی را به دست آورد. کیفیت پیانوهای کره ای بهتر از پیانوهای چینی است (در صورتی که اصل کره ای باشند). مدتی است پیانوسازهای کره ای مبادرت به خرید برندهای خوش نام پیانوهای اروپای غربی نموده اند. ولی در نظر داشته باشید که در هر صورت به هیچ عنوان تنها با برچسب نام یک شرکت معتبر، کیفیت پیانوهای آنها همانند پیانوهای اروپایی نخواهد بود.

ژاپن قدیمی ترین پیانو ساز آسیایی می باشد و چندین کمپانی ژاپنی از اوایل قرن بیستم مبادرت به تولید پیانوهای آکوستیک نموده اند. بلوغ ساخت پیانوهای آکوستیک ژاپنی از جنگ جهانی دوم تا دهه هفتم-هشتم قرن بیستم بوده است. بعد از آن به علت تولید انبوه پیانو در خط تولید ماشینی کارخانه های ژاپنی و استقاده از متریال سنتتیک از قبیل ABS در بعضی از قطعات اکشن پیانو، کیفیت پیانوهای ژاپنی به صورت قابل توجهی افت نمود. ژاپنی ها هم بیشتر از آنکه تولید پیانو برای آنها جنبه حیثیتی و فرهنگی داشته باشد، جنبه تجاری دارد. سالهاست که ژاپن در کشورهای اندونزی و چین پیانوهایی با مارک خود تولید می کند که از کیفیت پائینی برخوردارند. اما در هر حال از پیانوهایی که بدون لیسانس در چین تولید می شوند کیفیت قابل قبول تری دارند.

 

بیشتر پیانو سازهای مطرح اروپایی به جهت هدف گذاری آن دسته مشتریانی که از بودجه کافی برای خرید پیانو اروپایی برخوردار نیستند در کشور چین مبادرت به تولید پیانو و اعطاء لیسانس وگارانتی به این دسته سازها نموده اند. دقت نمایید چنانچه کنترل کیفی این پیانوها در اروپا انجام شده باشد بسیار حایز اهمیت است زیرا در شرکتهای معتبر به وسیله روباتهای پیشرفته به اندازه چندین ماه نواختن به کلاویه ها ضربه وارد میشود وپیانو در معرض تنشهای دمایی، رطوبتی و لرزشی قرار میگیرد تا چنانچه مشکلی داشته باشد نمایان شود. بدین ترتیب این دسته پیانوها مناسبترین انتخاب برای کسانی هستند که قدرت خرید پیانوهای اصل اروپایی را ندارند.

 

عالی ترین پیانوها در کشورهای اروپایی و شمال قاره امریکا تولید می شدند. اما در واقع پیانو متعلق به کشورهای اروپای غربی و شاخص ترین آنها آلمان می باشد. استفاده از متریال عالی، تکنولوژی فوق مدرن و  استادکارهای زبردست باعث شده که بهترین پیانوهای دنیا در این کشور تولید شوند. پیانوهای آلمان در بزرگترین سالن های اجرا و به وسیله شاخص ترین پیانیست های دنیا نواخته می شوند. شاید شما در بعضی اجراها پیانوهای ساخت ژاپن را هم ببینید. اما این تنها جنبه تجاری داشته و حتما با پرداخت هزینه از طرف شرکت ژاپنی صورت گرفته. مطمئن باشید آن پیانیست در منزل خود پیانویی آلمانی دارد. هرچند پیانوهای آلمانی گرانتر از سایر پیانوهای ساخت کشورهای دیگر میباشد، اما باید اذعان کنیم چنانچه توان خرید یک پیانوی آلمانی را دارید، درنگ نکنید. به سبب کیفیت عالی متریال، عمر متوسط یک پیانوی آلمانی حدود یک قرن می باشد و بدانید که شما بهترین سرمایه گذاری را انجام داده اید. علاوه بر اینکه به منزل خود شکوه و زیبایی یک پیانوی عالی را بخشیده اید و از نواختن با یکی از بهترین  پیانوهای دنیا لذت برده اید، به مرور زمان و افزایش تورم ممکن است بهره مالی هم ببرید که این جنبه مثبت فقط در سازهایی با برند مطرح و درجه یک وجود دارد. به عنوان مثال یک پیانوی آلمانی که حدود 35 سال پیش در ایران خریداری شده، قیمت فعلی همان ساز حدود هفتصد برابر قیمت اولیه آن می باشد و در صورتی که کسی قصد فروش این ساز را داشته باشد (!) به راحتی مشتری آن پیدا خواهد شد.

 

بارها شنیده ام خانواده هایی که قصد خرید پیانو دارند، این خرید را به اشتباه با خرید اتومبیل و آموزش آن را با آموزش رانندگی مقایسه می کنند. در نظر داشته باشید، شما می توانید یک اتومبیل لوکس نداشته باشید و با خرید اتومبیلی معمولی امورات خود را بگذرانید. اما نمی توانید با یک پیانوی ارزان قیمت مسیر آموزشی خود را به درستی طی نمایید. به گفته یکی از پیانیست های مطرح ایرانی، "دارندگی و نوازندگی"! زیرا که هنر مقوله ای کیفی است. پیانوی شما باید حداقل های لازمه را برای نوازندگی داشته باشد. به عنوان مثال سرعت اکشن پیانو نقشی اساسی دارد و چنانچه پیانوی شما از برندهای مطرح جهانی نباشد، سرعت پائین اکشن ساز این امکان را به شما نخواهد داد که قطعات سرعتی را به درستی بنوازید. همچنین اگر پیانوی شما تاچ مناسبی نداشته باشد، شما در انتقال نوانس های ظریف موسیقایی ناتوان خواهید بود و بعد از مدتی دلزده و خسته شده و از ادامه تمرین منصرف می شوید. نکته دیگر این است که فشاری که به خاطر غیر استاندارد بودن اکشن پیانو بر روی انگشتان وعضلات مرتبط با آنها وارد می شود ممکن است به مرور مسبب بیماری های دیستونی و تونل کارپ شود و شما برای تمامی عمر از لذت نوازندگی محروم شوید.

 

به نظر نویسنده چنانچه پول خرید یک پیانوی آکوستیک خوب را ندارید، قدری تامل کنید. یک پیانوی دیجیتال خوب برای شما مناسب تر از یک پیانوی آکوستیک بد می باشد.

 

در کل در خرید پیانوی آکوستیک موارد زیر را رعایت نمائید:

 

1) تنها به صحبت ها و ضمانت های کلامی فروشنده بسنده نکنید.

 

2) خوشبختانه در دوره ای زندگی می کنیم که قرن ارتباطات و اینترنت است. با مراجعه به اینترنت و جست و جوی رتبه بندی (ranking) پیانوها به یافته های ارزشمندی نائل میشوید. در ضمن میتوانید با جست و جوی لیست قیمت سازها (Price List) در اینترنت مقایسه ای بین قیمت سازها در بازار ایران و جهان داشته باشید.

 

3) هر شرکت تولیدکننده پیانو، وب سایت اختصاصی خود را دارد. بعضی از آنها کلیه نمایندگی های خود را در وب سایت خود معرفی نموده اند. اگر چنین نبود، با ارسال یک ایمیل ساده می توانید نماینده احتمالی آن کمپانی را در ایران بیابید. بعضی از سازندگان معتبر پیانو، امکانی برای اطمینان بیشتر مشتری نسبت به اصل بودن پیانوی انتخابی ایجاد نموده اند. بدین ترتیب که با درج شماره سریال ساز در وب سایت کمپانی سازنده یا ارسال ایمیل، کلیه اطلاعات ساز از جمله سال و ماه تولید، رنگ و مدل پیانو، احراز نمایندگی آن پیانو را در کمترین زمان به شما اعلام می نمایند.

 

4) در هنگام خرید ساز، ضمانت نامه (Certificate)، گارانتی و گواهی مبدا پیانو را از فروشنده بخواهید. لازم به ذکر است شرکت های معتبر پیانوساز دنیا تمامی این مدارک را در اختیار نمایندگی های خود قرار میدهند. باید بدانید گواهی مبدا یک مدرک معتبر تجاری بین المللی است که از طرف اتاق های بازرگانی کشور تولید کننده صادر میشود و کشور تولیدکننده آن کالا در آن درج میگردد.

 

5) هنگام صدور فاکتور در مورد حمل اولیه پیانو، کوک و رگلاژ اولیه و صندلی پیانو سوال کنید. عموما تمامی تسهیلات ذکر شده باید به صورت رایگان در اختیار خریدار قرار گیرند.

 

6) در مورد پیانوهای دست ساز اصراری بر تحویل پیانو از انبار نمایندگی نداشته باشید. زیرا که پیانوهای دست ساز تا حدودی رنگهای صدایی متنوعی دارند. بنابراین اگر پیانوی داخل گالری مورد پسند شما قرار گرفت، پس از استعلام شماره سریال و اطمینان از نو بودن ساز، همان را خریداری نمائید.